Bo najprostsze jest najzdrowsze! Kto z nas nie jadł w dzieciństwie świeże pyszne zsiadłe mleko takie zrobione ze wiejskiego mleczka…ech… U mnie to już nie wspomnienie, bo robię to bardzo często 🙂 Może i skromny obiad, ale moje dzieci bardzo to lubią. Często podaję też w wersji z sadzonym jajkiem i zawsze dużo zieleniny 🙂 Cały sekret tkwi w świeżym zsiadłym mleku, aby go zrobić, koniecznie musimy mieć, wiejskie niepasteryzowane mleko, które kupimy u rolnika.
Potrzebujemy:
- Mleko niepasteryzowane wiejskie – koniecznie ze sprawdzonego bezpiecznego miejsca!
- Ziemniaki wiejskie (ilość według gustu)
- cebula (+ tłuszcz do smażenia masło klarowane lub smalec)
- szczypior, natka pietruszki
Przygotowanie:
- Świeże mleko przelewamy dzień wcześniej do garnuszka i zostawiamy na około 12 godzin w ciepłym miejscu.
- Na następny dzień, kiedy zsiadłe mleko jest gotowe, gotujemy ziemniaki, ugniatamy.
- cebulę z solą i pieprzem smażymy na złoto
- Wykładamy na talerz, ziemniaki, zsiadłe mleko, posypujemy podsmażoną cebulką, posypujemy obficie zieleniną.
- Dodatkowo możemy podać do obiadu sadzone jajko.
- W sezonie jako dodatek, rewelacyjnie smakują tu soczyste pomidory.
Dlaczego warto jeść zsiadłe mleko ?
- Zsiadłe mleko jest źródłem bakterii kwasu mlekowego oraz witamin — witamina A, witamin z grupy B (witamina B1, B2, B3, B9 i B12), witamina D i K2. Dzięki nim wspiera mikroflorę bakteryjną jelit i zapobiega problemom typu zaparcia, wzdęcia czy biegunki. Ponadto wykazuje działanie przeciwgrzybicze, redukuje problemy związane z nietolerancją laktozy, łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego oraz całego układu pokarmowego.
- Zsiadłe mleko jest bardziej tolerowane przez organizm niż świeże mleko , ponieważ mleko zawiera cukier – laktozę, która niestety przez wiele osób nie jest tolerowana. Nietolerancja laktozy objawia się wzdęciami, biegunkami, bólami brzucha, a czasem zaparciami i problemami skórnymi. W mleku zsiadłym laktoza jest rozłożona przez bakterie, dzięki czemu nasz organizm lepiej to toleruje.
- To świetne lekarstwo na jelita dla dzieci i dorosłych, oczywiście tylko takie wykonane z mleka wiejskiego niepasteryzowanego, sklepowe żadnych korzyści zdrowotnych nam nie dadzą.
Dlaczego warto jeść ziemniaki ?
- Najzdrowsza wersja ziemniaków to gotowane na parze lub w mundurkach, ponieważ mają mniejszą stratę minerałów i witamin, a jest ich wcale nie tak mało. Taki polski ziemniaczek jest bogatym źródłem witaminy C i co ważne ma jej więcej niż w jabłku! Jest też dobrym źródłem witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6) PP, to witaminy, które działają na cały organizm, każda z nich ma olbrzymie znaczenie dla naszego funkcjonowania.
- Ziemniaki to też źródło składników mineralnych: magnezu (dba o układ nerwowy, koi nerwy, stres i zmęczenie), fosfor (dba o zdrowe i mocne kości oraz zęby), potas (obniża ciśnienie krwi), miedz (dba o układ odpornościowy, nerwowy, krwionośny, i mocne koście), mangan (utrzymuje kości i mięśnie w dobrym stanie, sprawiając, że nie są kruche i łamliwe), cynk (dba stan skóry, paznokci i włosów), żelazo (zapobiega anemii).
- Ziemniaki zawierają niepełnowartościowe białko o wysokiej wartości biologicznej oraz błonnik, który poprawia trawienie, dlatego też jest lekkostrawny i wcale nie powoduje tycia, i mimo że jest też bogatym źródłem węglowodanów, same w sobie nie są tuczące, dopiero w połączeniu z tłuszczem powodują odkładanie się tkanki tłuszczowej, ale to samo dotyczy innych produktów typu: makaron czy ryż.