Kasza manna z płaskurki

Kasza manna z płaskurki (100%) Badania polskich historyków dowodzą, że to właśnie uprawa płaskurki zapoczątkowała rozwój rolnictwa na terenie Polski.

🔺Stara odmiana pszenicy, wraca do naszych łask, i bardzo dobrze, bo jest to źródło i bogactwo witaminy A (beta-karotenu, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wzroku, wzmacnia odporność, opóźnia starzenie).

🔺Witaminy E –  witaminy młodości i płodności.

  🔺Źródło witamin z grupy B ( B1-tiamina — dba o układ nerwowy, mięśni i serca), PP (niacyna – przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mózgu i obwodowego układu nerwowego.Ponadto odpowiada za syntetyzowanie hormonów płciowych).

🔺 Kasza z płaskurki zawiera też dużo błonnika pokarmowego , białka i soli mineralnych takich jak:  wapń (dba o nasze kości i zęby, procesy krzepnięcia krwi i cały układ nerwowy), fosfor (jest odpowiedzialny za mineralizacje kości i stawów, jest także niezbędny do budowy tkanek miękkich), magnez (wspomaga pracę mózgu, hamuje skutki stresu, napięcia nerwowego).

🔺 Ważną zaletą  jest również duża zawartość przeciwutleniaczy, które niszczą wolne rodniki.

🔺Ziarna po namoczeniu potrajają swoja objętość, dlatego po takim śniadanku jesteśmy dłużej syci.

🔺Pamiętajmy, jednak że ziarna płaskurki, zawierają duże ilości glutenu– nie każdy może sobie na tą kaszkę pozwolić.  Budowa tego glutenu jest jednak inna niż gluten w pszenicy zwyczajnej – w dużej części składa się gliadyn, przez co powinien być lepiej tolerowany przez pacjentów z celiakią. Aczkolwiek jest to do sprawdzenia na sobie.

🔺Kaszkę można przyrządzić zarówno na słono, jak i na słodko  z dodatkiem owoców, na  mleku lub wodzie.

🔺 Zdrowa i pyszna kaszka dla dużego i małego, zastrzyk energii i witamin na cały dzień.

Kaszka manna z płaskurki

Potrzebujemy:

  • Na 1 szklankę wody (250 ml) 2-3 łyżki kaszy z płaskurki (w zależności od preferowanej konsystencji. Dodatki :
  • 1 banan
  • 2 Jabłka
  • porzeczki
  • rodzynki

Przygotowanie:

  • Ja przygotowuje kaszę z 500 ml wody, wsypuje około 6- 7 łyżek kaszy (w zależności od preferowanej konsystencji), wsypując kaszę, mieszam dokładnie trzepaczką, aby nie zrobiły się grudki. Gotujemy 5-8 min do zgęstnienia.
  • Na talerzyku rozgniatam widelcem banana, ścieram drobno jabłka, dodaje do kaszy. Na wiech wsypujemy co nam w duszy gra porzeczki, borówki, truskawki, rodzynki, –  każdy dzień jest inny :)
  • Warto do takiej kaszy bez mlecznej do miski dodać odrobinę masła klarowanego — pamiętajmy nasze cenne witaminy życia A, D, E, K — rozpuszczają się w tłuszczach.!



Dodaj komentarz

Your e-mail will not be published. All required Fields are marked