Zakwas do chleba

Zakwas do chlebka można zrobić z różnych typów mąki, aczkolwiek dla mnie najlepszą mąką do zakwasu chlebowego jest mąka żytnia typ 2 000. Mąka żytnia razowa jest doskonała do wypieku wartościowego chleba. Chlebek na zakwasie żytnim jest bardzo odżywczy i bardzo trwały.

Żyto dzięki dużej zawartości błonnika, pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, zapewnia uczucie sytości oraz reguluje perystaltykę jelit. Ponadto jest źródłem cennych beta- glukanów, które są uznane za naturalny preparat wspomagający odporność.

Ziarna żyta są bogactwem wielu składników odżywczych a przede wszystkim żelaza, fluoru, sodu, potasu, jodu i wapna. Wysoka zawartość fitoestrogenów obniża ryzyko występowania nowotworów, przeciwdziała chorobie wieńcowej i osteoporozie. Są one również przeciwutleniaczami zwalczającymi wolne rodniki oraz mają właściwości grzybobójcze.

Zakwas żytni do wypieku chleba

Potrzebujemy:

  • Słoik litrowy 
  • Mąka żytnia typ 2000 (ekologiczna)
  • Woda letnia przegotowana
  • Kawałek gazy
  • Gumka recepturka

Przygotowanie:

  • 1 dzień 

Do słoika wlewamy pół szklanki wody i pół szklanki mąki, mieszamy, zakrywamy gazą z gumką, odstawiamy.

  • 2-4 dzień

Dokarmiamy zakwas raz dziennie np. Rano lub wieczorem : 2 łyżki mąki, około 4 łyżki wody, mieszamy, zakrywamy, odstawiamy.

  • 5 dzień zakwas jest gotowy, możemy upiec pierwszy chlebek, pamiętając, aby zostawić trochę na następny. Zakwas jest jeszcze młody, więc pierwszy chlebek, prawdopodobnie będzie potrzebował więcej czasu na wyrośnięcie, więc najlepiej nastawić go rano i upiec wieczorem lub nastawić późnym wieczorem i upiec rano. Jeśli nie planujemy więcej chlebka, chowamy zakwas do lodówki, w chłodnej temperaturze zakwas nie pracuje, jest w spoczynku. Zakwas dokarmiamy raz w tygodniu (np. w soboty). 
  • Jeśli ponownie chcemy piec chleb na zakwasie, wyciągamy zakwas z lodówki zostawiamy na około godzinę lub mniej, aby zakwas się ogrzał, dokarmiamy (jeśli mamy mało zakwasu a do przepisu potrzebujemy więcej, wsypujemy więcej mąki i dodajemy więcej wody, niż przy tradycyjnym dokarmianiu (2 łyżki), do konsystencji śmietany. Po dokarmieniu zostawiamy w ciepłym miejscu, aby zakwas zaczął pracować (około 2 godz.). Gdy zakwas pracuje, dodajemy do ciasta chlebowego i pieczemy pyszny zdrowy chlebek.



Dodaj komentarz

Your e-mail will not be published. All required Fields are marked