Zakwas gryczany

Jak wiadomo, chleb na zakwasie jest dla nas znacznie zdrowszy, niż chlebek na drożdżach. Większość wybiera chlebek na drożdżach ze względu na szybkie przygotowanie, bez zabawy w zakwas. Oczywiście ja też czasami taki robię, ale jednak smakowo zawsze bardziej wybieram ten na zakwasie, i wcale nie jest to takie trudne i czasochłonne, bo zakwas zrobiony raz i dokarmiany raz w tygodniu może stać miesiącami i używamy go, kiedy tylko chcemy.

Zakwas gryczany

Potrzebujemy:

  • Słoik litrowy 
  • Mąka gryczana (ekologiczna)
  • Woda letnia przegotowana
  • Kawałek gazy
  • Gumka recepturka

Przygotowanie:

  • 1 dzień 

Do słoika wlewamy około 100 ml wody i 5 łyżek mąki, mieszamy, zakrywamy gazą z gumką, odstawiamy.

  • Powtarzamy to na 2-4 dzień

Dokarmiamy zakwas raz dziennie np. Rano lub wieczorem : 100 ml wody i 5 łyżek mąki, mieszamy, zakrywamy, odstawiamy.

  • 5 dzień zakwas dokarmiamy (możemy zmniejszyć ilość wody i mąki), odstawić na godzinę i zakwas jest gotowy, możemy upiec pierwszy chlebek, pamiętając, aby zostawić trochę na następny. Zakwas jest jeszcze młody, więc pierwszy chlebek, prawdopodobnie będzie potrzebował więcej czasu na wyrośnięcie, więc najlepiej nastawić go rano i upiec wieczorem lub nastawić późnym wieczorem i upiec rano. Jeśli nie planujemy więcej chlebka, chowamy zakwas do lodówki, w chłodnej temperaturze zakwas nie pracuje, jest w spoczynku. Zakwas dokarmiamy raz w tygodniu (np. w soboty). 
  • Jeśli ponownie chcemy piec chleb na zakwasie, wyciągamy zakwas z lodówki, zostawiamy na około godzinę lub mniej, aby zakwas się ogrzał, dokarmiamy (jeśli mamy mało zakwasu a do przepisu potrzebujemy więcej, wsypujemy więcej mąki i dodajemy więcej wody, niż przy tradycyjnym dokarmianiu. Po dokarmieniu zostawiamy w ciepłym miejscu, aby zakwas zaczął pracować (około 1-2 godz.). Gdy zakwas pracuje, dodajemy do ciasta chlebowego i pieczemy pyszny zdrowy chlebek.

Przygotowanie zakwasu gryczanego na bazie zakwasu żytniego. Sposób łatwiejszy i szybszy, ale z glutenem.

  • Do litrowego słoja wlewamy kilka łyżek pracującego zakwasu żytniego (około 7 łyżek), dodajemy 5 łyżek mąki gryczanej i wodę przygotowaną 100 ml, tak do konsystencji śmietany, mieszamy, odstawiamy na kilka godzin, aby popracowało, następnie chowamy do lodówki. Następnego dnia powtarzamy to samo
  • Wykładamy słoik z naszym zakwasem z lodówki, ogrzewamy chwilę, dodajemy 5 łyżek mąki gryczanej i dolewamy wody przegotowanej do konsystencji śmietany, mieszamy, odstawiamy na kilka godzin, aby popracowało, następnie chowamy do lodówki.
  • Na trzeci i czwarty dzień powtarzamy to samo 🙂 i możemy już na tym etapie upiec chlebek, jeśli mamy wystarczająco dużo zakwasu potrzebnego do wypieku, bo jak wiadomo, każdy wsypuje inną łyżkę mąki, ale to nie ma znaczenia, jeśli mamy go mało to jeszcze jeden dzień powtarzamy dokarmianie. Wykorzystujemy określoną ilość zakwasu, resztę (mniej więcej pół słoika) chowamy do lodówki i ponownie dokarmiamy, ale już raz w tygodniu. Po pewnym czasie używania zakwasu będzie on całkowicie gryczany, ale ten sposób nie jest dla osób uczulonych na gluten. Jeśli ktoś ma z tym problem, to radzę skorzystać z pierwszego tradycyjnego przepisu na zakwas gryczany, tylko z mąki gryczanej.

Przepisy na chlebek gryczany na zakwasie




Dodaj komentarz

Your e-mail will not be published. All required Fields are marked