Dlaczego warto jeść ciecierzycę?
- W kuchni gdzie rzadko jadane jest mięso, jest idealnym zamiennikiem białkowym, z powodzeniem zastępuje zwierzęce źródło białka.
- To bogactwo witamin z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B9) są to witaminy, które są rozpuszczalne w wodzie, niestety nie są wytwarzane i magazynowane w organizmie, dlatego musimy pamiętać o ich codziennym dostarczaniu. Witaminy z grupy B pełnią szereg funkcji w naszym organizmie, aby nam prawidłowo funkcjonował.
Witamina B1, czyli tiamina oddziałuje na układ sercowo-naczyniowy, uczestniczy w procesach energetycznych oraz neurofizjologicznych.
Witamina B2, Ryboflawina, bierze udział w tworzeniu czerwonych płytek krwi, uczestniczy w przemianach węglowodanów, tłuszczów oraz białek.
Witamina B3, Niacyna, jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i uczestniczy w syntezie hormonów płciowych.
Witamina B5, kwas pantotenowy, również bierze udział w syntezie hormonów, ale też dodatkowo wspiera wytwarzanie przeciwciał i opóźnia procesy starzenia.
Witamina B6, pirydoksyna, uczestniczy w produkcji hemoglobiny i również wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Niedobór jej wywołuje zmiany nastroju, stany depresyjne, niedokrwistość. - Oprócz witamin z grupy B ciecierzyca zawiera jeszcze bardzo cenny kwas foliowy, błonnik,
- witaminę k1, odpowiadającej za krzepliwość krwi, oraz witaminy A, E, C.
- Minerały takie jak: magnez, fosfor, żelazo, potas, cynk, selen, molibden, mangan.
- Ciecierzyca to również doskonałe źródło antyoksydantów, które usuwają nadmiar wolnych rodników w organizmie.
- Bardzo często jadana jest w postaci popularnej pasty – hummus.
Pasztet z ciecierzycy z suszonymi pomidorami
Potrzebujemy:
- Około 2 szklanek ugotowanej ciecierzycy
- 7-8 kawałków suszonego pomidora (z oliwy)
- Kawałek pora (pół pora)
- 1jajko
- 1 łyżka mąki owsianej
- Masło klarowanie
- 1 łyżeczka pieprzu ziołowego
- 1łyzeczka grysu chili
- Pół łyżeczki oregano
- Sól Kłodawska
Przygotowanie:
- Por kroimy drobno i podsmażamy na maśle klarowanym.
- Ugotowaną wcześniej ciecierzycę przekładamy do blendera, dodajemy usmażony por, jajko, mąkę owsianą, pomidor suszony, wszystkie przyprawy, blendujemy kilka razy do uzyskania gładkiej konsystencji.
- Całość przekładamy do małej foremki keksowej, wyłożonej papierem do pieczenia. Wierzch posypujemy sezamem lub czarnuszką.
Taki pasztet super smakuje jako główny składnik obiadu, podany ze świeżymi sałatami, oliwą i kiszonkami.