Wiem co jem…
Orkisz uznawany za energię życia, spożywany wzmacnia nasze ciało, pomaga przy zmęczeniu, spadku wydolności, problemach z sercem i układem krążenia, alergiach, utrudnionej przemianie związków wapnia, przy wzmożonej podatności na infekcje, chorobach wątroby i nerek, wzmacnia system nerwowy.
Ponadto:
- Orkisz zawiera duże ilości białek, a w porównaniu z innymi zbożami, białko występujące w orkiszu jest lepiej przyswajane i ma wyższą wartość biologiczną.
- Obniża poziom cholesterolu we krwi.
- Jest źródłem kwasu krzemowego i rzadko występującego w żywności rodanidu – związku o działaniu antybiotycznym i przeciwnowotworowym.
- Działa jak antybiotyk i stymuluje nasz układ odpornościowy.
- Witaminy A, E, K, z grupy B – ryboflawiny, niacyny i tiaminy
- zawiera 56% skrobi, 11,6% białka, 2,7% tłuszczu i 2% składników mineralnych (mangan, fosfor, magnez, cynk, żelazo, potas, miedź i selen).
- Bardzo ważne, jest występowanie zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych, znanych z korzystnego wpływu na układ krążenia.
Bułeczki orkiszowo-żytnie
Potrzebujemy:
- 375 g mąki orkiszowej białej ekologicznej
- 125 g mąki żytniej ekologicznej
- 20 g świeżych drożdży
- 200-250 ml ciepłej wody
- Łyżeczka miodu lub szczypta cukru do ruszenia drożdży
- 1 łyżeczka soli kłodawskiej
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 1 jajko do smarowania bułeczek
Przygotowanie:
- Robimy zaczyn. Do wysokiego kubka wlewamy ciepłą wodę, dodajemy miód lub szczyptę cukru, pokruszone drożdże, dodajemy 3 łyżki mąki orkiszowej, mieszamy, zakrywamy suchą ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia.
- Do miski lub robota kuchennego, wsypujemy przesianą mąkę orkiszową i żytnią, sól, oliwę i gotowy wyrośnięty zaczyn drożdżowy.
- Ciasto wyrabiamy aż będzie elastyczne, jednolite i lekko lepiące. Takie wyrobione ciasto zostawiamy w misce, przykryte ściereczką do wyrośnięcia na około godzinę.
- Z gotowego ciasta formujemy bułeczki, w zależności od wielkości wyjdzie nam 6-8 bułeczek. Układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Przykrywamy ściereczką, odstawiamy do wyrośnięcia (około pół godziny).
- Wyrośnięte bułeczki nacinamy ostrym nożem, smarujemy rozmąconym jajkiem.
- Pieczemy w nagrzanym piekarniku przez około 25-30 minut do pełnego zrumienienia w temperaturze 180 C.
Bułeczki z roszponką serem kozim, jajkiem, papryką 🙂