Pyszna rozgrzewająca, bardzo aromatyczna zupka dla całej rodzinki.
Potrzebujemy:
- 1 kg pomidorów
- 2-3 cebule
- 2 ząbki czosnku
- 150 ml śmietanki słodkiej (u mnie z orzechów nerkowca, jak zrobić zerknij TU)
- Koperek
- szczypta kardamonu
- szczypta cynamonu
- pół łyżeczki majeranku
- pół łyżeczki czerwonej papryki
- Sól i pieprz.
- oliwa z oliwek
- Kasza jaglana ugotowana
Przygotowanie:
- Gotujemy kaszę jaglaną. 1 szklanka kaszy na 2 szklanki wody. Kaszę płuczemy dokładnie pod wodą, aż do klarowności wody, jest to ważne, aby kasza nie była gorzka, następnie polewamy wrzącą wodą. Wodę wylewamy. W garnku gotujemy dwie szklanki wody, wrzucamy kaszę, lekko solimy, gotujemy na wolnym ogniu przez 15 min, po tym czasie zostawiamy na następne 15 min, aby kasza doszła.
- Pomidory myjemy, kroimy na ćwiartki, cebulę obieramy, kroimy na pół, układamy w brytfance, skrapiamy delikatnie oliwą, pieczemy w piekarniku około 30 min w temp 180 – 200 C, (do momentu, kiedy warzywa będą dobrze przypieczone).
- Upieczone pomidory przekładamy do garnka, dodajemy 1 szklankę ugotowanej wody (ilość wody w zależności, jaką chcemy mieć konsystencje), dodajemy czosnek i dokładnie miksujemy. Do zmiksowanej zupki dodajemy śmietankę i wszystkie przyprawy tj. kardamon, cynamon, paprykę, sól i pieprz. Podajemy z kaszą jaglana i świeżym koperkiem.
WARTO WIEDZIEĆ!
- W pomidorach znajduje się silny naturalny przeciwutleniacz likopen – czerwony barwnik z rodziny karotenoidów.
- Bardzo ciekawe jest to, że, przyswajalność likopenu wzrasta w wyniku obróbki cieplnej pomidorów. Oznacza to, że jest lepiej przyswajany przez organizm, jeśli znajduje się w zupie pomidorowej, sosach pomidorowych lub przetworach pomidorowych. Dobrze jest też łączyć je z odrobiną tłuszczu np. oliwą z oliwek.
- Likopen działając z innymi składnikami odżywczymi, naturalnie znajdującymi się w pomidorach, wykazuje niezwykle silne działanie przeciwnowotworowe. Udowodniono, że regularne spożywanie pomidorów oraz przetworów z nich, znacząco obniża ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty (nawet o 50%), jelita grubego, jajników, a nawet dość rzadko występującego raka wątroby.