❤️Uwielbiam robić przetwory na zimie, chować w słoiczki po trochę lata…
Krótko o ich wspaniałości…
♥️JEŻYNY(100 g jest 52,0 kcal),
- Jeżyny choć mało popularne mają ogromne właściwości zdrowotne, są bardzo istotne w leczeniu raka poprzez bogactwo zawartych w nich przeciwutleniaczy. Antyoksydanty hamują działanie szkodliwych wolnych rodników, wzmacniają odporność organizmu, a nawet obniżają zbyt wysokie ciśnienie tętnicze. Przeciwutleniacze zawarte w jeżynach regenerują także wątrobę.
- Jeżyny są źródłem witaminy A, C, E, K, witamin z grupy B (B1 tiaminy, B2 ryboflawiny, PP. niacyny i B6 -pirydoksyna i B9- kwas foliowy)
- Dzięki zawartości witaminy K, dba o układ sercowo-naczyniowy.
- Zwalcza stres oksydacyjny, odpowiedzialny za ogromną liczbę chorób.
- Powodują zmniejszenie stanu zapalnego w organizmie.
- Zawarte w jeżynach garbniki i tanina działają ściągająco i pomagają w zwężaniu naczyń krwionośnych, więc zamiast wody utlenionej na małe ranki można zrobić okład z jeżyn.
- Liście jeżyny posiadają silne działanie bakteriobójcze, wykorzystuje się je do płukania jamy ustnej przy bólu i zapaleniu gardła i dziąseł, także przy ropnych infekcjach.
- Poprawiają wydajności pracy mózgu, polepszają pamięć.
- Ekstrakt z owoców jeżyny ochroni skórę przed uszkodzeniem UVB dzięki aktywności antyoksydacyjnej.
- Owoce i liście jeżyny przyspieszają metabolizm, obniżają poziom złego cholesterolu, pomagają w leczeniu otyłości i cukrzycy, obniżają poziom glukozy we krwi.
Jeżyny w sosie własnym
Potrzebujemy:
- Jeżyny
- miód 🍯
- słoiczki
- Ilość owoców i miodu według uznania, dodajemy i smakujemy 🙂
Przygotowanie:
- Jeżyny delikatnie płuczemy, odcedzamy dobrze z wody, wsypujemy do garnka myjemy, dodajemy płynny miód, mieszamy, zostawiamy na około 12 godzin, najlepiej zrobić to wieczorem a rano dokończyć.
- Rano jeżyny zagotowujemy, około 10-15 min.
- Rozlewamy do słoiczków razem z owocami.
- Można zrobić, czysty sok oddzielając sok od owoców, sok przelewamy do buteleczki, a pozostałe owoce zasmażamy i wkładamy do słoiczka. Aczkolwiek my preferujemy sok razem z owocami. Pasteryzujemy.
➡️Pasteryzacja na mokro: W dużym garnku układamy ściereczkę, wkładamy słoiczki, zalewam wodą (aby woda sięgała do 3/4 słoiczka) gotuję około 10-15 minut (od momentu zagotowania) lub pasteryzuję na sucho w piekarniku.
➡️Pasteryzacja na sucho: słoiki układamy na głębokiej tacy piekarnika, luźno, aby się ze sobą nie stykały, nastawiamy piekarnik na max. 130 C, gdy piekarnik osiągnie temperaturę 130 C, wyłączamy piekarnik i pozostawiamy tam słoiki jeszcze około 40 min.
♥️Kompot z winogron i jeżyn
Potrzebujemy:
- Winogrona ciemne lub jasne
- jeżyny
Przygotowanie:
- Winogrona myjemy, obrywamy, jeżyny delikatnie płuczemy, wkładamy na przemian, do wyparzonych słoików,
- Zalewamy wrzącą wodą, zakręcamy słoik.
- Pasteryzujemy na mokro.
- ➡️Kompot w zimie po otwarciu, możemy sobie dosłodzić miodem.
- ➡️Możemy również zrobić słodki kompot, dodając od razu miód do gorącej wody i zalać słoik.