Mąka orkiszowa jest rewelacyjna do wypieków chleba, placków, naleśników, czy ciast, najważniejsze jednak jest to, aby mąka, którą używamy w naszej kuchni, była zdrowa, uzyskana bez oprysków randapem.
Wybieram świadomie, co podaje mojej rodzinie. Używam mąki z ekologicznego polskiego gospodarstwa, warto wspierać takie miejsca, aby było ich jak najwięcej.
Chleb orkiszowy na zakwasie żytnim
Potrzebujemy: Składniki na dwa chleby.
- 500 g zakwasu żytniego (jak zrobić zerknij TU)
- 800 g mąki orkiszowej ekologicznej (ja mieszam typ 630 i 1850)
- 600-700 ml wody ciepłej przegotowanej
- pół szklanki siemienia lnianego (lub mniej)
- pół szklanki otrąb
- pół szklanki płatków owsianych
- pół szklanki słonecznika
- 1 łyżeczka soli
- 0,5 łyżeczki słodkiej papryki (opcjonalnie)
Przygotowanie:
- Wszystkie składniki umieszczamy w misce i bardzo dokładnie wyrabiamy ręcznie lub mikserem (około 5 min) ciasto jest dość luźne , pozostawiamy na około 30 minut, aby ciasto się uspokoiło. Wlewamy ciasto do dwóch foremek, wyłożonych papierem do pieczenia, odstawiamy do wyrośnięcia (około 2-3 godziny). U mnie chlebek zawsze wyrasta w piekarniku, gdzie mam funkcje podgrzewania do temp. 30 C. Ale spokojnie można odstawić ciasto blisko kaloryfera i też nam urośnie, potrzeba tylko cierpliwości, ponieważ wszystko zależy od mocy zakwasu, czasami jest to dwie godziny a czasami pięć godzin.
- Wyrośnięty chleb spryskujemy wodą i posypujemy dowolną posypką, może być to siemię lniane, sezam, mak, czarnuszka, ziarna słonecznika lub pestki dyni.
- Nagrzewamy piekarnik do temp. 250 C. Po włożeniu chleba obniżamy temperaturę do 200 C i pieczemy około 40 minut. Wkładamy do piekarnika mały pojemnik z wodą – w celu pieczenia z parą.
- Upieczony gorący chlebek smarujemy wodą i przykrywamy bawełnianą ściereczką(aby skórka była miękka).
2 Comments
Sebastian 2020-09-15 at 07:09
Czy zakwas musi być żytni?
Czy można orkiszowego użyć?
Zosia 2020-09-21 at 12:50
Jak najbardziej może być orkiszowy. Pozdrawiam