Tradycyjna zupa szczawiowa, łatwa w przygotowaniu, smak dzieciństwa…..
♥️Zupa to ważny posiłek, to cały bukiet warzyw na jednym talerzu. Zdrowa zupa musi mieć zdrowe składniki! ❇️Warzywa koniecznie bez chemii! ❇️
Potrzebujemy :
- Kawałek nogi kurczaka (ekologiczny, wiejski) ➡️Gotowanie zupy na kurczaku, o którym nic nie wiemy, to podawanie trucizny w talerzu. Kurczaki w sklepach są pełne antybiotyków i leków, hodowane na gotowych paszach ze składem GMO.
- Około 5-6 ziemniaków
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- 1 cebula
- Kawałek selera lub liść selera
- Liść lubczyku
- 2 ziela angielskie
- 1 liść laurowy
- Jajka wiejskie (ilość według gustu) ja daje 4 tyle mam domowników 🙂
- Sól i pieprz
- śmietana – wiejska prawdziwa (ja robię sama:)) lub jogurt naturalny Bio – który nie wlewamy do zupy , tylko podajemy już na talerzu.
Przygotowanie:
- Do garnka wlewamy około 1,5-2 l wody, wkładamy umytą porcję kurczaka, gotujemy, około 20 min. ❇️Kurczak wiejski, w czasie gotowania ładnie pachnie! i tworzy nam podstawę zdrowej zupy.❇️
- Do wywaru dodajemy liść laurowy, ziele angielskie, warzywa ( ziemniaki, marchew, pietruszkę, seler, cebulę, lubczyk, sól ), gotujemy do miękkości warzyw.
- Następnie dodajemy pokrojony szczaw i wbijamy surowe jajka do zupy, gotujemy na małym ogniu około 10 min. Po tym czasie zupę wyłączamy, dodajemy śmietanę, dosmaczamy solą i pieprzem.
SZCZAW
- Szczaw jest niskokaloryczny, 100 gram produktu to tylko 21 kcal.
- Zawiera tłuszcze, białko, węglowodany, błonnik.
- Witaminy — witamina A, witaminy z grupy B (witamina B1, B2, B3, B6 i B9), witamina C i E, a także minerały, jak cynk, fosfor, krzem, magnez, potas, sód, wapń i żelazo. Dzięki zawartości tych witamin i minerałów:
- Reguluje procesy trawienne.
- Poprawia apetyt.
- Jest składnikiem syropu na kaszel (wspomaga leczenie kaszlu)
- Jest skuteczny na bakterie i grzyby.
- W ziołolecznictwie liście szczawiu polecane są na obrzęki lub stłuczenia.
- Wpływa pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy.
➡️Mimo to szczaw nie jest super warzywem, które powinniśmy jeść w dużych ilościach, taka szczawiowa jak najbardziej tak, ale nie codziennie 🙂
➡️ Dlaczego ?
❇️A dlatego że zawiera w swoim składzie kwas szczawiowy. Jest to substancja, która w dużych ilościach może szkodzić zdrowiu, ponieważ wiąże się z wapniem, czego w wyniku powstaje nierozpuszczalny związek, którego organizm nie może przyswoić. Dodatkowo według badań stwierdzono, że może przyczyniać do powstawania kamieni w nerkach. Dlatego ilość szczawiu w naszej potrawie powinna wynosić około 90 gram.!
❇️Ponadto do takiej potrawy zawsze należy dodać jajko i śmietanę lub zsiadłe mleko… A dlaczego? Ponieważ w ten sposób wyrównamy utracony wapń!
Smacznego ♥️